Davetiye seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Evlilikte her aşama gibi, davetiye seçimi de önemli bir rol oynar. Yaşayacağınız eviniz, eşyalarınız ve mobilyalarınız tek tek özenerek seçilir.

Bu seçim davetiye aşamasına gelindiğinde de kendini gösterir. Bu konuda kafanız karışık olabilir, modeller arasında kararsızlık yaşayabilirsiniz.

İsterseniz sırasıyla size profesyonel davetiye tavsiyelerimizi maddeler halinde anlatalım.

1. Geç kalmayın

En önemli husus zamanında ve sorunsuz bir şekilde davetiyelerinizi bastırmanızdır. Üretim olarak 3-7 gün arasında hazırlanmasına rağmen, yakınlarınıza dağıtmak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer evlilik tarihiniz ve mekan belliyse, 2 ay öncesinde düğün veya nikah davetiyelerinizi bastırmanız faydanıza olacaktır.

Davetiye adedini belirlerken de, kız ve erkek tarafı için tek tek liste çıkarmalısınız. Mümkünse aile büyükleriniz her iki tarafta da bir araya gelip bu listeyi çıkarmalıdır.

2. Bütçenizi zorlamayın

Davetiyenizin kalitesi elbette önemli, akılda kalacak ve farklı bir tasarım herkes tarafından önemsenir ancak bütçeniz de çok önemlidir. Bütçenizi zorlamayacak, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir davetiye her şeyden önce gelmelidir.

3. Konsepte uygun karar vermeye çalışın

Davetiye modelleri çeşitli konseptlerde tasarlanmıştır. Kır düğünleri için daha çok çiçekli ve yeşil tonlar tercih edilir, bunlara şeffaf davetiyeler de dahildir. Ancak salon düğünü yapan çiftler genellikle yaldızlı malzemeden imal edilen davetiyeler tercih etmektedir.

Davetiyeniz konseptinizle uygun olmalı, düğün veya nikah töreninize gelecek misafirleriniz için bir fikir vermelidir. 

4. Güvenilir yerlerden temin edin

Davetiyenizi sipariş etmeden önce, firmanın güvenilirliğini mutlaka sorgulayın. Baskı ve kağıt kalitesi çok önemlidir. Sırf ucuz ve hesaplı diye davetiye sipariş etmeyin.

Bir çoğu dijital baskı olan davetiyeler 1000 adet, 250 TL gibi komik rakamlara satılmaktadır. Bu davetiyeler tamamen bilgisayar çıktısından oluşmaktadır ve kalitesizliğiyle ünlüdür. Siz her ihtimale karşı büyük davetiye firmalarının modellerini tercih etmeye çalışın.